Web Tasarım

Web Tasarımda Sıklıkla Yapılan Hatalar

Web Tasarımda Sıklıkla Yapilan Hatalar
Hakan
Yazan Hakan

Bir web tasarımcı olarak sadece kendi gözünüzden değil, müşterinizin gözünden de bakmalısınız. Çünkü kendi gözümüzden baktığımız sürece hatalarımızı, eksiklerimizi görmemiz mümkün değildir. Ve hatta yaptığınızı bir çok kişiye göstererek onlardanda yorum almalısınız.

Bunları yapmadığınız sürece sizden bekleneni karşılamanız çokta kolay değildir. İstenilen her zaman basit bi iş değildir, profesyonel bir çalışma ve kusursuz bir web sitesi istenir sizden. Bu yüzden web sitesi tasarlarken her türlü eleştiriye açık olmalısınız.

Bende bu makalede web tasarımcıların genel olarak yaptığı hataları listeledim.

1- Responsive Tasarıma Önem Verilmemesi
Web Tasarımda Sıklıkla Yapılan Hatalar - Responsive Tasarım

Web Tasarımda Sıklıkla Yapılan Hatalar – Responsive Tasarım

Hala böyle sitelerin olduğunu görüyorum ve yapılan en büyük hatalardan biriside bu. Bir siteniz var ve hatta bu sitede kullanıcılarınız işlem yapması gerekiyosa responsive olması %100 zorunludur. Çünkü kullanıcılar mobil uyumsuz sitelere oranla mobil uyumlu sitelere çok daha fazla giriş yapıyor ve daha çok vakit geçiriyor. Eğer rakiplerinizden bir adım daha önde olmak istiyorsanız mobil uyumlu tasarıma çok dikkat etmeniz gerekiyor ki google da bunun önemi pek çok kez vurguluyor. Web Yardımcı’da google’ın mobil uyumluluk testinden 100 üzerinden 97 puan almıştır.

Sitenizin mobil uyumluluğunu test etmek için google’ın bu adresteki aracını kullanabilirsiniz.

Google’ın mobil uyumluluk hakkında yazdığı makaleye de burdan ulaşabilirsiniz.

 

2- Tarayıcı Uyumsuzluğu
Web Tasarımda Sıklıkla Yapılan Hatalar - Tarayıcı Uyumsuzluğu

Web Tasarımda Sıklıkla Yapılan Hatalar – Tarayıcı Uyumsuzluğu

İlk maddemiz  mobil uyumluluktu ve bir sitede olmazsa olmazlardan biriydi, fakat tarayıcı uyumluluğu da en az onun kadar önemlidir. Çünkü türkiyede ki tüm insanlar sadece tek bir tarayıcı kullanmadıkları için bir çok farklı tarayıcıdan sitenize girişler mümkün ki eğer siteniz global anlamda bir site ise farklı ülkelerden de ziyaretçi alıyosanız farklı tarayıcılardan girme olanağı çok daha fazladır. Bu yüzden web tasarımı yapılırken tüm tarayıcılar olmasa bile belli başlı tarayıcılarla uyumlu olması gerekmeli.

 

3- Renk Uyumsuzluğu
Web Tasarımda Sıklıkla Yapılan Hatalar - Renk Uyumsuzluğu

Web Tasarımda Sıklıkla Yapılan Hatalar – Renk Uyumsuzluğu

Renklerin insan üzerinde etkilerini duymuş ve  her bir rengin ayrı bir anlamı olduğunuda biliyosunuz ve web sitesi tasarlarken bu renkleri doğru kullanmıyorsanız çok büyük hatalardan birini yapıyorsunuz. Web tasarımı yaparken renkleri kafanıza göre seçmek yerine, tasarlıyacağınız site hangi kategoride hizmet vericek ise ona uygun renkler seçmeniz çok daha uygun olucaktır.

Uyumlu renk paletleri arıyorsanız daha önce yazdığım makaleye buradan göz atabilirsiniz.

 

4- Yanlış Font Kullanımı

Renkler gibi fontlarıda tasarım yapılacak sitenin içeriğine göre seçmelisiniz, aksi takdirde bu ziyaretçiler için göz yorucu olabilir ve birdaha geri dönmemek üzere o ziyaretçi gider. Kötü bir olay bu ama gerçek olanda bu çünkü siz fontlarınızı kendi beğendiklerinize göre seçip, üstüne birde içerikle alakasız bir font seçtiğinizde ziyaretçilerin beğenmeme olanağı yüksektir. Çok cafcaflı, abartıya kaçmadan doğru kullanılan fontlar hem ziyaretçiler için güzel bir okuma sağlar hemde tasarımınızı güzel gösterme konusunda etken bir rol oynar.

 

5- Giriş Sayfası ve Animasyonlarının Kullanımı

Tarihin tozlu sayfalarına gömülen bu tasarım unsurlarını da kullanmanız hiç mi hiç iyi olmucaktır. Tasarımı yaparken bilgiye çabuk ulaşmak esastır ve giriş sayfası ve animasyonlarıyla uğraşırsanız ziyaretçinizi çok oyalamış olursunuz ki bu da bir ziyaretçi kaybına dönüşebilir yüksek olasılıkla.

 

6- Kullanıcı Dostu Olmayan Menüler
Web Tasarımda Sıklıkla Yapılan Hatalar - Kullanıcı Dostu Olmayan Menüler

Web Tasarımda Sıklıkla Yapılan Hatalar – Kullanıcı Dostu Olmayan Menüler

Ziyaretçilerin web sitenizde daha fazla geçirmesi ve kolaylıkla gezinmesi için olmazma olmazlardan biriside menülerdir. Ben koymucam, hoşuma gitmiyo derseniz ziyaretçi kaybetmeyi çoktan göze almışsınız demektir. Kim ne yapsınki kategorilerde gezinemeyip, farklı farklı yazı ve görsellere ulaşılamayan siteleri. Ayrıca responsive tasarımdada menünüzü çok özenle hazırlamalısınız.

 

7- Doğru yada Kaliteli Görseller Seçmemek

Web sitede kullanacağınız her bir görsel kaliteli olmak zorundadır neden mi ? Çünkü hem web sitenin kalitesini hemde kurumsal bir firma iseniz firmanızın prestijini düşürecektir. Ziyaretçilerinizin neredeyse tümü olumsuz yorum yapacakları için internet dünyasında yerinizden olabilirsiniz. Bu sorunu çözmek içinde sizlere önerim stok fotoğraf sitelerinden yararlanmak. Size çok daha kaliteli ve yüksek çözünürlüklü fotoğraflar sunarlar.

Daha önceden yazdığım ücretsiz stok fotoğraf sitelerine buradan göz atabilirsiniz.

Yazar hakkında

Hakan

Hakan

WebYardimci.com'un kurucusu ve yazarı...

3 Yorumlar

  • Web tasarımında en çok yaptığım hatalar heralde renklerin uyumsuzluğudur. Renkleri uyumlu bir şekilde tutturmak çok zor.

  • Bir web sitesinin sahip olması gereken hususları çok güzel açıklamıssınız. Bana göre en çok dikkat edilmesi gereken husus sitenin mobil uyumlu olması yani responsive şekilde olması. Ayrıca kendi sitemin de responsive olup olmadığını kontrol etmek için belirtmiş olduğunuz aracı kullanacağım teşekkürler.

  • Değinmiş olduğunuz hatalarda tek bilmediğim renk konusuydu hocam, yeni temamı yükleyeceğim zaman buna çok dikkat edeceğim; özenle araştırarak seçeceğim. Teşekkürler 🙂

Yorum Yap

Güvenlik Doğrulaması *